Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego w Poznaniu

donald trump
Warszawska deklaracja prezydenta Trump’a
9 lipca 2017
lekarze rezydenci
Rezydenci ignorują fakty
10 października 2017

Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego w Poznaniu

wesele wyspiańskiegp

W sobotę 2 września 2017 r. odbyło się w ponad 2 tys. miejsc w 26 krajach Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Poznańska literacka uczta z udziałem przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki i mediów odbyła się w Muzeum Narodowym oraz na tarasie Biblioteki Raczyńskich. Dzięki niepowtarzalnym interpretacjom wykreowanym przez lektorów słuchacze mieli okazję raz jeszcze przeżyć niepowtarzalny nastrój Wesela, odczuć wyjątkowość bohaterów, ich cięty język, a także przejmującą aktualność dzieła, będącego przenikliwą diagnozę losów ówczesnej Rzeczypospolitej. W roli Gospodarza wystąpił poseł Tadeusz Dziuba, przypominając tę ważną postać dramatu.

Literackiej uczcie towarzyszyły między innymi wspaniałe pokazy tańca ludowego zespołu Poligrodzianie, wykład profesora Wiesława Ratajczaka, a także degustacja pysznego wiejskiego chleba i polskich jabłek oraz wiele innych atrakcji.

Jak mówił, dzisiaj prezydent Andrzej Duda w Warszawie możemy patrzeć na Wesele optymistycznie, bo wkrótce po jego wydaniu wolna Polska się odrodziła, „czyli jednak Polacy umieli stanąć razem, czyli jednak była ta wspólnota i możemy też dzisiaj dyskutować na ile Wesele, obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona po prostu w nas istniała zawsze i istnieje również i dzisiaj”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *