NASTAWIENIE NA MANIPULACJĘ

W psychologii społecznej postawę człowieka nastawionego na manipulowanie innymi nazywa się makiawelizmem.
A. Sołżenicyn stawia radykalny program oporu wobec kłamstwa- nigdy świadomie nie popierać kłamstwa…Gdy zorientujemy się, gdzie biegnie granica kłamstwa (każdy widzi ją na swój własny sposób) – wycofajmy się z tej skażonej gangreną linii Nie oklejajmy łuską martwego szkieletu Ideologii, nie cerujmy sparciałych jej łachmanów – a ze zdumieniem ujrzymy, jak szybko i bezradnie opadną strzępy kłamstwa; to, co powinno być nagie, ukaże się światu w całej swej nagości … niech każdy dokona wyboru, albo pozostanie świadomym sługą kłamstwa (nie z upodobania, rzecz jasna, lecz po to, aby wyżywić rodzinę i wychować dzieci w duchu kłamstwa!) lub dojrzy, że nadszedł czas, by się z tego wszystkiego otrząsnąć, by być człowiekiem uczciwym, zasługującym na szacunek włas­nych potomków oraz współczesnych. Od tego dnia człowiek ów:nigdy już nie napisze, nie podpisze i nie wydrukuje ani jednego zdania, które zniekształciłoby, w jego mniemaniu prawdę. Zdania takiego ani w rozmowie prywatnie, ani też publicznie w obecności wielu osób nie wypowie; i to zarówno we własnym imieniu jak i ze ściągaczki, jako agitator, nauczyciel, wycho­wawca lub aktor. W malarstwie, rzeźbie, fotografii technice, muzyce, nie wyrazi nie odtworzy, nie przetransponuje ani jednej fałszywej myśli, ariijednego ziarenka zniekształconej prawdy, gdy je dostrzeże.
nie przytoczy ustnie lub na piśmie ani jednego cytatu z myślą przewodnią po to, by się przypodobać, ubezpieczyć, osiągnąć sukces w pracy, jeśli cytowanej myśli nie podziela lub też gdy nie ma ona z jego własną wypowiedzią bezpośredniego związku … Ten zaś, komu zabraknie odwagi nawet na to, by bronić własnej duszy niech nie opowiada dumnie o postępowości swoich poglądów, niech się nie chełpi żejest człowiekiem Akademii Nauk, bądź otrzymał tutaj tytuł artysty ludowego, jest zasłu­żonym działaczem lub generałem Niech sam wtedy sobie powie: bydlę ze mnie i tchórz, zależy mi tylko na żarciu i cieple. („Żyj bez kłamstwa” s. 103-104).

Witaj na moim blogu parentingowym! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji dotyczących relacji z dziećmi i sposobów na wychowanie. Mam nadzieję, że podoba Ci się ta tematyka i zostaniesz tutaj na dłużej!