NISZCZENIE INDYWIDUALNOŚCI

Sprowadzanie rzeczywistości do pewnych obligatoryjnych schematów tzw. „postępu”, a jednocześnie rozbudzenie nieufno­ści wobec przekazów konkurencyjnych, niszczy ludzką indywi­dualność. Odbiorca często nieświadomie modeluje swoje zachowanie ze wzrokiem utkwionym w zwierciadło mediów. Znaczna część zachowań człowieka sprowadza się wówczas do reakcji zdeterminowanych, często do naśladowania. W konkurencji jest wyjaśnialna i przewidywalna – jako dzieło manipulacji.
Jest to zahamowanie indywidualnego rozwoju człowieka. W przypadkach krańcowych prowadzić może nawet do patologii społecznych. Nierzadko można spotkać różnego rodzaju przypad­ki patologicznych zachowań wobec etyki, czy nawet mody, podyktowane przez media. Skrajności pociągają człowieka, staje się on we własnych oczach ważnym indywiduum. A z drugiej strony jest rozbity, chce zapomnieć o sobie w masie podobnych ludzi. Poddaje się rytmowi oszałamiającego tempa, odurzającej rozrywki, wulgarnych piosenek, ogłuszającej muzyki. Oddaje więc swoją niepowtarzalność modnemu mitowi społecznych zachowań.

Witaj na moim blogu parentingowym! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji dotyczących relacji z dziećmi i sposobów na wychowanie. Mam nadzieję, że podoba Ci się ta tematyka i zostaniesz tutaj na dłużej!