Opieka nad osobami starszymi – o czym pamiętać?

Kiedyś osoby starsze – jako ucieleśnienie mądrości i doświadczenia – cieszyły się dużym poważaniem ze strony pokoleń młodszych. Dziś jest inaczej – ludzi starszych traktuje się, jakby byli z przestarzałej epoki, jakby nie rozumieli współczesnego świata itd. Właśnie dlatego opieka nad nimi sprawia wielu młodym sporo problemów. O czym więc pamiętać, jeżeli i my będziemy musieli zaopiekować się naszym dziadkiem lub babcią?

Otóż opieka nad osobami starszymi wymaga przede wszystkim delikatności. Ludzie ci nie są już tak błyskotliwi, czasem potrzebują dłuższej chwili na zastanowienie się, a ponadto mają ograniczoną sprawność ruchową. Opiekując się nimi, musimy wykazać się więc dużą delikatnością i cierpliwością. Do tego należy pamiętać o zwykłej rozmowie, o zwykłym wsparciu, które zbuduje (lub umocni) relację między nami – często jest bowiem, tak że osoba starsza potrzebuje po prostu poczuć się znów pełnowartościowym człowiekiem.

Oczywiście – zanim podejmiemy się takiej opieki – należy przypomnieć sobie też podstawy pierwszej pomocy. Organizm przykładowego siedemdziesięciolatka może zastrajkować w każdej chwili, dlatego musimy być gotowi, aby odpowiednio wówczas zareagować.

Witaj na moim blogu parentingowym! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji dotyczących relacji z dziećmi i sposobów na wychowanie. Mam nadzieję, że podoba Ci się ta tematyka i zostaniesz tutaj na dłużej!