ZMIANY PSYCHICZNE

Obok zmian fizjologicznych istnieją również zmiany psychiczne. Do najczęstszych należą głębokie rozkojarzenia emocjonalne od depresji i frustracji aż do niekon­trolowanej gwałtowności, samookaleczenia, samozniszczenia, wandalizmu, tendencje samobójcze i zabójcze. Słuchający na ogół nie mają pojęcia, że są manipulowani, wydaje im się, że to oni sami wybierają określony sposób rozrywki, bo im się podoba. Tymczasem również wśród rówieśników panuje w tym względzie terror – trzeba oglądać i słuchać tego co inni. Inaczej pozostaje się w izolacji, która jest cierpieniem i może stać się regresją – zerwaniem więzi wspólnotowej z ludźmi. Wydaje się, że manty tutaj do czynienia z tzw. „błędnym kołem” bycia na fali, aby być z innymi. Stwarza to wielkie zadanie dla rodziców, nauczycieli, wychowawców.
Telewizja w Polsce nie spełnia roli dobrego i rzetelnego informatora. Przekazuje często zniekształcony obraz świata, stosunków rodzinnych i międzyludzkich. Jest narzędziem ideolo­gicznej i politycznej manipulacji. Programy są często bardzo słabe, mierzone kryterium sukcesu i zysku a nie dobra, prawdy i piękna. Dążenia do zysku i reklamy wywierają szczególny wpływ na treść przekazu. Popularność góruje nad jakością programów. Telewizja nie odpowiada na autentyczne potrzeby człowieka i rodziny, lecz stara się rozbudzić sztuczne potrzeby i tworzyć konsumpcyjne i dewiacyjne wzorce.

Witaj na moim blogu parentingowym! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji dotyczących relacji z dziećmi i sposobów na wychowanie. Mam nadzieję, że podoba Ci się ta tematyka i zostaniesz tutaj na dłużej!